Všehochuť

Stalker (sk)

              Pravdepodobne poznáte ten pocit. Ľudoprázdna ulica, zvečeriava sa, v pozadí je počuť zvuk bzučiacich áut, sem-tam pofúkne vietor, prípadne zamraučí zatúlaná mačka, nočná lampa zabliká… Strach, bez ohľadu na to, aký iracionálny vám pripadá, sa začne vkrádať do vašej mysle a želáte si ukončiť tú nepríjemnú prechádzku čím skôr. Potom si všimnete zvuk krokov jediného páru nôh. Kroky sú hlasnejšie a hlasnejšie… Zvýšite tempo, no váš prenásledovateľ urobí to isté. Hľadáte odbočku, no žiadna sa vám nepozdáva. To mi len šibe, poviete si, no povedzte to vášmu vydesenému mozgu. Prúdenie krvi na sluchách je nielen cítiť, ale aj počuť. Máli by ste začať utekať?

              No čo ak sa situácia obráti? Dostali ste sa už neúmyselne do pozície prenasledovateľa?

              Idete zo školy, práce, alebo odkiaľkoľvek zvyčajne chodíte… Všimnete si, že určitá osoba už hodnú chvíľu kráča pred vami. Čo je viac, ste tam len vy dvaja a mesto je práve príšerne tiché. Osoba pred vami si je vašej prítomnosti určite vedomá. Predstavíte si, ako to na ňu asi pôsobí. Znervózniete. Mali by ste kráčať rýchlejšie?

              Čakáte, kým sa vaše cesty rozdelia, no náhodná obeť vášho prenasledovania s vami zdieľa pozoruhodnú časť vašej bežnej trasy. Je podivuhodné akú veľkú časť cesty máte spoločnú, no berie to tak aj tá druhá osoba? Snažíte sa pôsobiť čo najnormálnejšie. Aj napriek tomu, že nie ste žiaden úchylák, cítite sa tak. Čo by ste zvyčajne robili? Možno by ste pozreli na mobil. Rozhodnete sa to spraviť. Rozopnete zips na vrecku vašej bundy; kľúče zaštrngajú zatiaľ čo šmátrate a snažíte sa vytiahnuť mobil… Ten človek pred vami už asi pomaly šalie. Určite sa pýta sám seba: vyťahuje nôž? pištoľ? Začne kráčať rýchlejšie.

              Spomalíte, aby ste mu s útekom pomohli, no nech robíte čo chcete, stále ste príliš blízko. Rozmýšľate, či sa tá osoba cíti rovnako nepríjemne ako vy. Ale prečo by ste sa vlastne mali cítiť previnilo? Veď vaše úmysly sú čisté ako to svetlo, ktoré vám nočné lampy vrhajú na cestu. Napokon, vy predsa nemáte absolútne žiadne úmysly týkajúce sa osoby pred vami. No máte jej to ako dokázať? Môžete ju vôbec ignorovať ešte viac?

              Potom sa vám osoba stratí z dohľadu a vzdychnete si od úľavy. Vaše prenasledovanie bolo, našťastie, neúspešné.

originál:

Stalker (en)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s